Türkçe tr
  • English en
  • Türkçe tr
Sepet 0

İpliklerimiz

Halifaks'ta doğal elyaf iplikleri kullanıyoruz. İpliklerimiz, binlerce yıl içinde geliştirilmiş, doğal performans kumaşlarıdır, liflerimiz cilt dostudur, nefes alabilirdir, olağanüstü fitilleme özellikleri sunar, ısıyla düzenlenir, sürdürülebilir, renk ve tutuş açısından güzeldir ve en önemlisi rahattır.
Yünün uzun bir fayda listesi vardır. Lifleri doğal olarak kıvrılır, bu nedenle lifler bir araya istiflendiğinde küçük hava cepleri oluşur. Yünlü kumaşları sıcak, nefes alabilir ve doğal olarak elastik yapan da budur. Ayrıca yünlü kumaşların geri kazanımı yüksektir. Bu, lifin doğal yapısının nemli hissetmeden önce büyük miktarda (%35'e kadar) nem emebileceği anlamına gelir. Bu nem tutma özelliği aynı zamanda yünlü kumaşların kokuya ve statik dayanıklılığa sahip olduğu anlamına gelir.

Tersine, yün doğal olarak nemi muhafaza ederken, birçok yün türü de onları biraz su itici ve leke tutmaz yapan doğal bir lanolin katmanına sahiptir.

M.Ö. 6000 yılından beri yün giyiyoruz ve daha da uzun süredir yünler için hayvan yetiştiriyoruz. Yün birçok fayda sağlasa da, her tür yün aynı değildir. Harika lif, her biri benzersiz bir dizi özellik kazandıran çeşitli hayvanlardan elde edilir. Bu nedenle, birkaç farklı popüler yün türü olması şaşırtıcı değildir.

Bilinmesi gereken başlıca yün ve iplik çeşitleri şu şekildedir;

%100 Kuzu Yünü
Kuzu yünü, genç bir koyunun (kuzu) yaklaşık yedi ay boyunca kırpılan ilk kesilmesinden gelir. Bazen işlenmemiş yün olarak anılır, ancak bu terim aynı zamanda henüz işlenmemiş yünü ifade eder. Bu aşamada kuzunun kesilmesi, hipoalerjenik özelliklere sahip olan son derece pürüzsüz, yumuşak ve ince yün verir.

%100 Tıknaz Merinos Yünü
Tıknaz merinos yünü makinede yıkanabilir, lekeleri önlemeye yardımcı olan doğal bir koruyucu dış tabakaya sahip, kolay terzi ve trend olan merinos yünü ile birleşerek Halifaks koleksiyonundaki en iyi doğal elyaflardan biri haline gelir.

%100 İngiliz Yünü
İngiltere'ye özgü katmanlı koyun yetiştiriciliği sistemi nedeniyle, Birleşik Krallık'ta yılda yaklaşık 20 milyon kg yapağı yünü üreten binlerce yün üreticisi bulunmaktadır. İngiliz yünümüz, size yıllarca garantili bir gardırop elyafı olacak inkar edilemez derecede güçlü ve kıskanılacak derecede sıcak bir giysi sağlamak için atışlarımıza ve Aran süveterlerimize örülmüştür.

%100 Ekstra İnce Merinos Yünü
Merinos yünü, kökenleri İspanya'da olan koyunların merinos cinsinden gelmektedir, ancak bugünün merinos yününün çoğu Avustralya'dan ihraç edilmektedir. Merinos yünü, son derece yumuşak bir tutuş sağlayan ve onu kullanıcının cildiyle doğrudan temas eden taban katmanları gibi giysiler için harika bir malzeme haline getiren ince lifleriyle bilinir.

Merinos yünü, malzemeye özgü yağlı greslerin uzaklaştırılması için gerekli olan yıkama işlemi nedeniyle diğer yünlere göre daha düşük bir verime sahiptir. Ovma işlemi, doğal lanolin katmanını çıkarmak için yünü kimyasallarla yıkar, ancak işlem, başlangıçtaki yünün yalnızca yaklaşık yarısını verir. Bu zahmetli süreç, merinos yününün diğer yünlerden daha pahalı olmasını sağlar.

Halifaks'ta, ekstra ince merinos yününüz İtalya'nın en büyük yün fabrikalarından birinden ithal edilmektedir. Neredeyse 200 yıl öncesine yayılan merinos ürünlerimiz, en yüksek kaliteli doğal lifler sayesinde güçlü bir değer, kalite ve güzellik duygusu uyandırıyor. Çeşitli yaz renklerinde mevcut olan ekstra ince merinos yünü serimiz, "ne giyeceğim anlarında" her zaman yanınızda olacak.

Yapay elyafların aksine, merinos yünü vücut sıcaklığındaki değişikliklere tepki veren duyarlı bir elyaftır. Merinos yünü, hava soğukken sıcak, hava sıcak olduğunda serin kalmanızı sağlar.

%100 Pamuk
Örme pamuk nefes alabilir, nemi vücuttan uzaklaştırır, emicidir ve sıvıyı ciltten uzaklaştırır. Bu özellikler, pamuğu daha sıcak iklimler için ideal doğal lif ipliği yapar.

Halifaks planlarınıza bağlı olarak hazır s çok yönlülüğünü sunan çeşitli yumuşak renklerde pamuklu süveterler sunar.

%100 Uzun Elyaf Pamuk
%100 pamuklu tişörtlerimiz nefes alabilen, uzun elyaflı pamuktan yapılmıştır ve İstanbul orta ağırlıkta bir tişört olarak örülmüştür. Örme daha sonra bir tişört haline getirilir ve üstün bir tutuş sağlamak için silikonla yıkanır.

Alpaca Karışım
Alpaka, ipeğe benzer özelliklere sahip, yumuşak nefes alabilen yapılı bir ipliktir. Dayanıklı ve son derece yalıtkan olduğu için çoraplarımızın ana ipliği olarak alpaka'yı seçtik. Alpaka koyunları, -20 ila + 30 derece arasındaki sıcaklık dalgalanmalarıyla başa çıkmaya adapte olmuş, bu da mevsime bakılmaksızın günlük kullanımda üstün performansa sahip sürdürülebilir bir doğal lif ile sonuçlanmıştır.

Alpakalar Güney Amerika'ya özgüdür ve içi boş tüyler üretir. Bu eşsiz özellik alpaka'yı sadece hafif yapmakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla yalıtım sağlar. Koyun yününden hem daha hafif hem de daha sıcaktır.
Kaşmir ile karşılaştırıldığında alpaka da benzer şekilde yumuşaktır ancak belirgin şekilde daha güçlüdür. Alpaka kılı doğal olarak hipoalerjeniktir ve hassas cilde sahip olanlar için idealdir.

%100 Star Supima Pamuğu
Star Supima pamuğu, yalnızca ABD'de lisans altında yetiştirilen Pima pamuğudur. Yıldız, bunun her elyafın 1,4 inç uzunluğa ulaştığı en yüksek kalite olduğu anlamına gelir. Bu, son derece güçlü bir elyafla sonuçlanır ve herhangi bir takılan veya gevşetilen giysiye zarif bir şekilde sarılır.

%100 Kaşmir 
Tüm liflerimizin en asili olan kaşmir, inanılmaz yalıtım özellikleri, dayanıklılığı, rengi ve tutuşu nedeniyle modadaki en üstün lif olmasıyla ünlüdür.

Kaşmir, (Keşmir) keçilerinin deri değiştirme mevsimine girdiklerinde astarlarından kesilir. Kaşmir astardan kesildiği için, keçi başına verim küçüktür ve tek bir süveter üretmek için iki kaşmir keçi gerektirir. Bu özel keçiler tarafından üretilen yün, aynı kalınlıkta ultra ince merinos ile son derece ince bir lif ve fiyatta önemli bir sıçrama ile sonuçlanır.

Shetland Yünü
İskoçya'nın Shetland Adaları'ndan Shetland koyunu bu tür yün üretir. Merinos gibi diğer yünlerden daha kalın ve iridir - bölgenin soğuk ikliminin doğrudan bir sonucudur.

Mohair
Mohair, Angora keçisinden gelir ve çeşitli nedenlerle diğer yünlerden farklıdır. Keçinin üst katındaki koruyucu tüyler, genellikle kesme işlemine astarla birlikte dahil edilir. Lifler daha kalın olmasına rağmen, Angora keçilerinin yetiştirildiği ılıman iklim, diğer yünler kadar kaba olmadığı anlamına gelir - daha uzun elyaf uzunluğu, elyafa pürüzsüzlüğünü verir ve benzersiz bir tüylü kumaşla sonuçlanır.

Angora
Mohair yünü veren Angora keçisi ile karıştırılmaması gereken Angora yünü, Angora tavşanlarından elde edilir ve doğal liflerin en hafif, en ince ve en sıcak olanıdır. Alpaka gibi Angora lifleri oyuk ve pürüzsüzdür ve ona rakipsiz bir sıcaklık ve tavan sağlar. Lifler son derece yumuşak ama aynı zamanda çok hassastır. Bu nedenle angora, dayanıklılığını artırmak için sıklıkla diğer liflerle karıştırılır. Angora'nın aşırı inceliği onu keçeleşmeye yatkın hale getirir - diğer liflerle karışmasının bir başka nedeni de - ama aynı zamanda tiftik yetiştiricilerinin tavşanları her gün taramasını gerektirir. Bu yoğun süreç ve düşük verim, yüksek bir fiyata eklenir.

Deve Tüyü
Çoğu deve tüyü, Moğolistan, Çin ve Rusya gibi soğuk bölgelerde yetişen ve ilkbaharda devenin eridiğinde toplanan Baktriya develerinden geliyor. Deve tüyü tiftik gibi oyuktur ve koyun yününden daha ince ve uzundur. Sonuç, koyun yününden daha hafif ve parlak ve yaklaşık kaşmir kadar yumuşak bir elyaftır.

Deve tüyü boyayı iyi alsa da, genellikle doğal renginde, açık, altın sarısı kahverenginde tutulur ve rengin kendisine atıfta bulunmak için eş anlamlı olarak kullanılır.

Qiviut
Qiviut, Kanada ve Alaska'da yetiştirilen arktik muskox'un astarından elde edilen yündür. Muskox'un tüy dökme mevsimi boyunca, alt kürkü dökülür ve yetiştiriciler, yünleri tarayarak veya yerden kopararak toplarlar. Qiviut, çok ince koyun yününden daha incedir, daha yumuşak, daha güçlü ve yaklaşık sekiz kat daha sıcaktır. Suda da küçülmez.

En nadir yün, And Dağları'ndan gelen alpaka ve lama ile ilgili bir hayvan olan vicuña'dan gelir. Vicuña, yünü yumuşaklığı ve sıcaklığından ötürü ödüllendiren ve onu kraliyet ailesi için ayıran eski İnkalar için kutsaldı. Yün, kaşmire göre daha ince ve son derece sıcaktır. Kimyasallara karşı hassas olduğu için, genellikle boya içermeyen doğal bir halde bırakılır.

Peru hükümeti, 1960 yılında sayıları sadece 5.000'e düştüğünden beri vicuña nüfusunu korumak için büyük çaba sarf ediyor. Bu nedenle, vicuña yününün hasadı ve ihracatı büyük ölçüde düzenleniyor. Vicuñas vahşi doğada yakalanmalı ve sadece iki yılda bir ve ömürleri boyunca en fazla beş kez kırpılabilir. Uzun ve sıkı üretim süreci, onu dünyanın en pahalı ve en nadir yünü haline getiriyor ve bahçesinde 3000 dolara kadar çıkıyor.