2021 KIŞ SEZONU ÜRÜNLERİNDE %60'A VARAN İNDİRİM!
ULUSLARARASI ÜCRETSİZ KARGO & 30 GÜN İÇİNDE İADE
HABER BÜLTENİNE KAYIT OL %10 İNDİRİM KAZAN
Türkçe tr
  • English en
  • Türkçe tr
2021 KIŞ SEZONU ÜRÜNLERİNDE %60'A VARAN İNDİRİM!
ULUSLARARASI ÜCRETSİZ KARGO & 30 GÜN İÇİNDE İADE
HABER BÜLTENİNE KAYIT OL %10 İNDİRİM KAZAN
Sepet 0

Pamuğun tarihi?

Pamuk - Nedir?

Pamuk bitkisi, pamuğun türetildiği Gossypium cinsinden elde edilir. Pamuk, kesikli bir elyaftır, bu da farklı uzunluklarda elyaftan yapıldığı anlamına gelir.

Pamuk, esas olarak çözünmez bir organik bileşik olan selülozdan yapılan yumuşak ve kabarık bir malzemedir. Pamuk bitkileri çok fazla güneş ışığına, donsuz uzun sürelere ve bol miktarda yağmura ihtiyaç duyar.

"Pamuk" terimi, pamuk bitkisinin kılıfı olan koza içindeki beyaz kabarık pamuk liflerini ifade eder. Bir pamuk ipliği daha sonra dokunan yumuşak, dayanıklı bir kumaş haline getirilir.

Başlangıçta pamuk kelimesi Arapça "quton" kelimesinden türemiştir.

Bilinen en eski pamuk üretimi, ortak dönemin 5. milenyumunda Hindistan'da gerçekleşti.

En erken pamuk üretimi, malzemenin M.Ö. beşinci bin yıla kadar uzandığı Hindistan'da yapıldı.

On üçüncü yüzyılda, pamuğun tüylerini bitki tohumlarından ayıran bir makine olan orijinal pamuk çırçır makinesi icat edildi. Çırçır makinesinin bir sonucu olarak, pamuk üretimi daha verimli ve daha yaygın kullanılan bir kumaş haline geldi.

Sanayi Devrimi'nde, iplik eğirme makinesi, eğirme makinesi ve eğirme katırı gibi yeni teknolojilerin icat edilmesiyle İngiltere, önde gelen pamuk üreticilerinden biri haline geldi. Üreticiler tüm bu eğirme makineleriyle daha yüksek oranlarda pamuk eğirmeyi başardılar.

Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da pamuk üretiminin artmasına yardımcı olan şey, Amerikan Eli Whitney tarafından mekanik pamuk çırçırının icat edilmesiydi. Pamuk tohumlarını makine gücüyle pamuk bitkilerinden ayıran bu yeni araç, balya üretmek için gereken saati 600 saat azaltarak sadece 12'ye düşürdü. Aynı zamanda, özellikle güney eyaletlerindeki Amerikalı pamuk çiftçileri daha iyi üretmeye başladı daha uzun ve daha güçlü iplik olan kaliteli pamuk.

İç Savaş sırasında olduğu gibi üretimdeki bazı iniş çıkışlara ve vadilere rağmen, Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Hindistan'ın hemen arkasından gelen, önde gelen küresel pamuk üreticilerinden biri olmaya devam ediyor.

 

Pamuk nerede yetiştirilir?

Dünyada pamuk, ABD, Çin, Hindistan, Özbekistan, Pakistan, Brezilya ve Türkiye'de hemen hemen her tropikal ve subtropikal bölgede yetiştirilmektedir.

 

Pamuk nasıl işlenir?

Pamuk üretimi, tohum ekmekten pamuk ekinlerini toplamaya ve bunları bir çırçır makinesinde işlemeye kadar pek çok işi gerektirir.

İlk günlerde, pamuk elle toplanır ve ayrılırdı, ancak günümüzde çoğu pamuk üretimi, tüm tesisi toplayan bir pamuk toplayıcıyla veya bitkiden koza koparan bir pamuk sıyırıcıyla başlar.

Pamuk çırçıra gönderilmeden önce balyalanır ve çırçırlanmadan önce tarlalarda depolanır.

Pamuk balyaları, kiri, tohumları ve tüyleri çıkarmak için çırçırlarla temizlenir.

Ham pamuk çırçırlardan geçip tohumlarından tamamen ayrıldıktan sonra, ham pamuk sıkıştırılır ve depolanır, sonraki üretim için tekstil fabrikalarına gönderilmeye hazırdır.

Pamuk temizlendikten ve kabartıldıktan sonra, bir taraklama makinesinden geçirilir, bu da elyafları daha sonra bükülmemiş bir halat halinde temizleyerek eğirme ve dokumaya hazır hale getirir.


Daha Eski Gönderi